مهمترین رویدادهای تاریخی ۱۷ مرداد در جهان

مهمترین رویدادهای تاریخی 1 شهریور در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 31 مرداد در جهان رویدادهای تاریخی 30 مرداد مهمترین رویدادهای تاریخی 29 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 28 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 27 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 26 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 25 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 24 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 23 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 23 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 22 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 21 مرداد در جهانمهمترین رویدادهای تاریخی 20 مرداد در جهان رویدادهای تاریخی 19 مرداد مهمترین رویدادهای تاریخی 18 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 17 مرداد مهمترین رویدادهای تاریخی 16 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 15 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 14 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 13 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 12 مرداد مهمترین رویدادهای تاریخی 11 مرداد در جهان رویدادهای تاریخی 10 مرداد مهمترین رویدادهای تاریخی 9 مرداد در جهان رویدادهای تاریخی 8 مرداد رویدادهای تاریخی 7 مرداد مهمترین رویدادهای تاریخی 6 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 5 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 4 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 3 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 2 مرداد در جهان مهمترین رویدادهای تاریخی 1 مرداد در جهان / ویکی ووک

هر روز که می‌گذرد اتفاق هایی را به همراه دارد، اتفاق هایی شیرین و تلخ که هرکدام بر سرنوشت کشوری و جهان تاثیرگذار بوده است. در این مطلب مهمترین رویدادهای تاریخی ۱۷ مرداد مصادف با ۸ آگست را بررسی کنیم با ما همراه باشید.

مهمترین رویدادهای تاریخی ۱۷ مرداد

سال ۳۳۳

قبل از میلاد، بنای شهر اسكندریه به فرمان اسكندر كبیر فاتح معروف یونانی آغاز شد. در آن زمان اسكندر كه در اوج قدرت بود، میخواست در هر كشوری كه فتح میكند یادگاری از خویش باقی بگذارد كه نام او را جاویدان كند. بنای اسكندریه اولین یادگاری از این نوع است كه در كشور مصر ساخته شد.

سال ۱۳۳۱

استفان دوسان، خودش را پادشاه صربستان اعلام کرد.

سال ۱۳۸۰

روسها در جنگ کولیکوو، بر تاتارها و مغولها غلبه کرد.

سال ۱٤٤۹

در جریان جنگ تومو قلعه سی، مغولها قادر به اسیر کردن امپراطور چین شدند.

سال ۱٥۱٤

در جنگ اورشا، ارتشهای لیتوانی و لهستان مشترکا بر امپراطوری روسیه غلبه کردند.

سال ۱٥۲٦

دومین جنگ فرانسه و اسپانیا در زمان سلطنت شارلكن اتفاق افتاد و این جنگ مدت ٤ سال طول كشید. در این جنگ امپراطور عثمانی، پادشاه انگلستان و پاپ و امرای ایتالیا و آلمان با فرانسوای اول پادشاه فرانسه علیه شارلكن متحد شده بودند.

سال ۱٥۲۹

سلطان سلیمان قانونی، بوداپست را فتح کرد.

سال ۱٥٦۰

گوستاو وازا اولین پادشاه سوئد از سلسله سلطنتی معروف به وازا پس از ۳۷ سال سلطنت و ٦٤ سال زندگی درگذشت. گوستاو وازا روز ۲٥ دسامبر ۱٤۹٦ میلادی در شهر لیند هولم متولد شده بود. وی روز ۲۸ فوریه ۱٥۲۲ میلادی علیه كریستیان دوم پادشاه دانمارك قیام كرد و از روز ۲۳ دسامبر ۱٥۲۳ میلادی به سلطنت سوئد رسید .


شاید دوست داشته باشید

راشیتیسم چیست؟ / ویکی ووکراشیتیسم چیست؟

نرمی استخوان نوعی بیماری است که مربوط به رشد استخوان ها است و این بیماری بیشتر در نوزادان و کودکان دیده می‌شود. این بیماری موجب…

 


سال ۱٦۳۹

روبنس نقاش بزرگ هلندی، پس از ٦۲ سال زندگی، بدرود حیات گفت .

سال ۱۸٥۰

لناو شاعر بزرگ و ادیب معروف مجارستان در قرن نوزدهم میلادی در بحبوهه بیماری روحی شدیدی كه از سال ۱۸٤۲ عارض او شده بود، بعد از ٤۸ سال زندگی درگذشت.

سال ۱۸٦۲

امپراطوری عثمانی و دول بزرگ اروپا، پروتوکل استانبول را امضا کردند.

سال ۱۸۷۰

ژنرال پل لتوو ووربك، یكی از بزرگترین سرداران آلمان در جنگ اول بین المللی، در ساره لوئیس متولد شد.

سال ۱۹۱٤

حمله سپاهیان فرانسوی به آلزاس، منطقه معروف صنعتی فرانسه كه در آن زمان در تصرف آلمانیها بود، آغاز شد. این حمله اولین عملیات جنگی بین نیروهای فرانسه و آلمان در جنگ اول جهانی بود و تا روز نوزدهم ماه اوت همان سال طول كشید.

سال ۱۹۱۹

معاهده تاریخی راولپندی میان انگلیسیها و افغانیها به امضاء رسید و این قراردادی بود كه به موجب آن دولت انگلستان استقلال افغانستان را به رسمیت میشناخت.

سال ۱۹۱۹

قراردادی موسوم به معاهده ۱۹۱۹ میان ایران و انگلیس امضاء شد.

سال ۱۹۲٦

آلمان وارد جامعه ملل شد.

سال ۱۹۳٤

یک کشتی مسافربری در ساحل نیوجرسی غرق شد و ۱۳٥ سرنشین ان کشته شدند.

سال ۱۹٤۱

ارتش آلمان محاصره شهر لنینگراد را آغاز کرد.

سال ۱۹٥۲

کتاب پیرمرد و دریا، اثر ارنست همینگوی منتشر شد.

سال ۱۹٦٦

آدلای استیونسون سیاستمدار معروف ایالات متحده آمریكا در قرن بیستم میلادی كه در بندر لوس آنجلس متولد شده بود، در لیك ساكسس مقر سازمان ملل متحد درگذشت.

سال ۱۹۹۱

مقدونیه از ترکیب یوگسلاوی خارج و مستقل گردید.

سال ۱۹۹۲

آیت ‏اللَّه العظمی سیدابوالقاسم خویی مرجع تقلید جهان تشیع درگذشت.

سال ۱۹۹۸

به دنبال حمله نیروهای طالبان به شهر مزار شریف افغانستان ۹ دیپلمات ایرانی و خبرنگار خبرگزاری ایرنا، در سرکنسولگری ایران در این شهر از سوی طالبان به قتل رسیدند.

در این مطلب سعی کردیم مهمترین رویدادهای تاریخی ۱۷ مرداد را بررسی کنیم. اگر رویداد مهمی در این روز از قلم افتاده است، لطفا با کامنت و ذکر منبع ما را مطلع کنید تا مطلب را بروز کنیم.

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *