غذاهای بخارپز کدامند؟

غذاهای بخارپز کدامند؟ / ویکی ووک

یکی از راه‌های لاغری استفاده از غذاهای بخارپز است. زمان پخت در سیستم بخار پز نسبت به آب پز کمتر است چون بخار آب جوش دمای بالاتری از آب جوش دارد. در این مطلب می خواهیم غذاهایی که می توانیم.

انواع غذاهای بخارپز

 

غذاهای بخارپز کدامند؟ / ویکی ووک

 

همانطور که در ابتدا گفتیم، استفاده از غذاهای بخارپز بدلیل نوع پخت آنها در رژیم غذایی بسیار مهم است. لوبیا سبز، کلم بروکلی، هویج و…  از نمونه غذاهای بخارپز است که شما می توانید از آنها استفاده کنید. در ادامه نحوه‌ی بخارپز کردن این غذاها را بررسی می کنیم.


شاید دوست داشته باشید

مکان های دیدنی گلپایگان کجاست؟ / ویکی ووکمکان های دیدنی گلپایگان کجاست؟

گلپایگان شهری در استان دیدنی اصفهان است که در میان سلسله کوه های…

 


طریقه‌ی بخارپز کردن غذاها

طریقه‌ی بخارپز کردن غذاها به این صورت است که یک قابلمه آماده و آبکشی فلزی را متناسب با اندازه دهانه قابلمه انتخاب کنید که روی دهانه باقی بماند. به اندازه ای آب درون قابلمه بریزید که با ته آبکش تماس پیدا نکند. سپس قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا آب جوش بیاید و سبزی ها را داخل آبکش بچینید و در قابلمه را روی آن بگذارید تا زمانی که سبزیجات به پخت مدنظر شمابرسد.

بعد از جوش آمدن آب درون قابلمه شعله را کم کنید تا آب آن زود تمام نشود. سبزی های متفاوت را در چند مرحله بپزید مگر این که زمان پخت نزدیک به هم داشته باشد. سبزی های داخل سبد بخارپز باید به یک اندازه باشد. چنان چه این موارد را رعایت نکنید، نیمی از سبزی ها پخته می شود و نیمی خام باقی می ماند.

برای بخار پز کردن ماهی باز هم به همان روش قبل آبکش فلزی را روی دهانه قابلمه مناسب قرار می دهیم. تنها تفاوت این است که بشقاب مناسبی داخل آبکش می گذاریم و ماهی را داخل بشقاب قرار می دهیم تا در زمان پخت آب آن خارج نشود. سپس در ظرف را می بندیم و تا زمانی که رنگ ماهی سفید شود و به پخت مناسب برسد، صبر می کنیم.

هنگام بخارپز شدن ماهی نیز در صورت دلخواه می توانید حلقه های پیاز را روی ماهی قرار دهید و از ادویه های مختلف استفاده کنید. می توانید برای طعم دار شدن سبزی ها در هنگام پخت مقداری نمک و فلفل بزنید و در پایان با آب لیمو، سبزیجات خشک یا سس دلخواه سروکنید.

به امید فردایی روشن 🙂

منابع: روزنامه خراسان

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *