زیرفون و خواص آن

زیرفون

درخت زیرفون از دوره‌ي باستان شناخته ‌شده و يکي از آن گياهاني است که به راحتي همه جا مي‌رويد. زيرفون براي سلامتي انسان مفيد و گياهي در دسترس است. در واقع اين گياه در تسکين و درمان مشکلاتي مانند نفخ، نقرس، بي‌خوابي و سم زدايي از بدن و غيره موثر عمل مي‌کند. در اين مطلب شما را بيشتر با اين گياه مفيد آشنا مي‌کنيم.

درباره زیرفون

درختی است بزرگ با شاخه های غده دار که از ارتفاع آن به ۴۰ متر نیزز می رسد. برگهای گرد و قلبی شکل آن دارای پهنکی هستند که کاملا با هم قرینه نیستند. حاشیه برگ دندانه دار و قسمت رویی به رنگ سبز و قسمت پشتی به رنگ سبز مایل به کبود با کرک هایی حنایی رنگ در محل فرو رفتگی و رگبرگ هاست. از بغل برگ ها خوشه های پایه دار دارای ۳ تا ۱۵ عدد گل همراه با برگی به شکل غلاف می رویند.

زیرفون

خواص زیرفون

گل های خشک شده ی این گیاه جزوء اندام دارویی میباشد.

فلاونوئید، تانن و موسیلاژ مواد موثره مهم این گیاه هستند.

خوشبختانه گياه زيرفون يکي از بهترين گزينه‌ها براي پاک‌سازي بدن محسوب مي‌شود. گل‌هاي اين گياه معرق و مدر است يعني اين که علاوه بر درآوردن عرق باعث افزايش ميزان ادرار شده و سموم را از بدن خارج مي‌سازد همچنین گياه زيرفون براي شما شب و خواب راحتي را فراهم مي‌کند به خاطر اينکه حاوي خواص آرام‌بخشي است. و بطور کلی دارای خواص زیر است:

  • درمان سرماخوردگی
  • درمان سرفه های ناشی از سرما خوردگی
  • تعرق آور
  • و رقیق کننده خون

 

زیرفون

روش مصرف زیرفون

گیاه خورد شده به صورت چای و سایر فرآورده های دارویی برای مصرف خوراکی به مقدار ۲ تا ۴ گرم در روز میباشد. تا کنون عوارض جانبی برای این گیاه گزارش نشده است اما برای احتیاط کار قبل استفاده از آن با مشاور دارو گیاهی و پزشک مشورت کنید.

به امید فردایی روشن

منابع: اتحادیه گیاهان دارویی / ویکی پدیا

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *