آیا دانلود آثار موسیقی مجاز است؟

آیا دانلود آثار موسیقی مجاز است؟ / ویکی ووک

دانلود آثار موسیقی طی سال های اخیر با ظهور و بروز پدیده هایی چون پیام رسان ها و پیشرفت فضای مجازی تبدیل به جریانی کاملا عادی شده است؛ گویی دانلود آثار موسیقی بدون اجازه پدیدآورندگان آن نه تنها جرم محسوب نمیشود بلکه از سوی برخی از مخاطبانی که دانلود غیرقانونی جزوی از فعالیت روزانه آنهاست، تبدیل به فرآیندی رسانه ای و تبلیغاتی با داعیه حمایت از هنرمندان هم شده است!

دانلود آثار موسیقی مشمول چه قانونی است؟

 

آیا دانلود آثار موسیقی مجاز است؟ / ویکی ووک

 

دانلود آثار موسیقی مشمول قانون کپی رایت است. بر این اساس دارندگان حقوق این اختیار را دارند که تعیین کنند اثر چگونه، کی، کجا و توسط چه کسی استفاده شود. این نوع حقوق، پدیدآورنده را محق می‌سازد که موارد زیر را اجازه دهد، ممنوع کند یا معادل پولی در ازای آن دریافت کند:

  • بازتولید اثر، به عنوان مثال در قالب یک سی‌دی، در فضای مجازی یا در یک فیلم؛
  • توزیع نسخه‌های اثر؛
  • پخش و در اختیار قرار دادن اثر برای عموم.
  • پخش اثر در شبکه‌های رادیویی، تلویزیونی وماهواره‌ای
  • اقتباس از اثر – اثر اقتباسی جدید خود به طور جداگانه از حمایت کپی‌رایت برخوردار است. بسته به مفاد اجازه‌نامه فیمابین برای استفاده از اثر اصلی، هر کسی که بخواهد از اثر اقتباسی ثانویه استفاده کند هم ممکن است لازم باشد که اجازه از دارندگان حقوق در اثر اصلی را کسب کند.

شاید دوست داشته باشید

‌‌داستان انگلیسی راپونزل بخش آخر داستان انگلیسی راپونزل بخش چهارم داستان انگلیسی راپونزل بخش سوم داستان انگلیسی راپونزل بخش دوم داستان انگلیسی راپونزل بخش اولداستان انگلیسی راپونزل بخش اول

داستان انگلیسی راپونزل نوششته برادران گریم و برگرفته از فیلم راپونزل که درباره‌ی ختری زیبایی است که توسط جادوگری پلید طی اتفاقاتی در قصر…

 

 


مسئولیت رعایت قوانین دانلود آثار موسیقی بر عهده کیست؟

 

آیا دانلود آثار موسیقی مجاز است؟ / ویکی ووک

 

دانلود آثار موسیقی دربرگیرنده سه ضلع  قانونگذار ، صاحب اثر و استفاده کنندگان از آثار است و مسئولیت رعایت قوانین در این زمینه بر عهده هر سه گروه است.

در ضلع قانونگذار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، کانون ناشران خانه موسیقی و مجمع «تولیدکنندگان آثار شنیداری» قرار دارند.

صاحب آثار هنری اغلب به ساز و کارهای قانونی مسلط نیستند و هنرمندی که اثرش به صورت غیرقانونی مورد استفاده قرار می گیرد همچنان این سوال را مطرح می کند که مگر در ایران قانون کپی رایت داریم!!

استفاده کنندگان آثار هنری نیز باید بدانند که قانون کپی رایت در کشور ما جنبه کیفری دارد یعنی فقط بحث خسارت مالی مطرح نیست بلکه برای فردی که جرمش در این قانون محرز شد گاهی شش ماه تا دو سال زندان در نظر گرفته می شود.

در هر صورت با ادامه این روند و اجرایی نشدن راهکارهای مناسب در حوزه کپی رایت که فعلا با کم توجهی همراه است قطعا اقتصاد موسیقی ایران در ورشکستگی کامل قرار خواهد گرفت.

 

منابع : ویکی پدیا – خبرگزاری مهر

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

3 دیدگاه در “آیا دانلود آثار موسیقی مجاز است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *