اورکلاک چیست؟

اورکلاک

در دنیایی کامپیوتری امروز بیشتر کاربران یا با اورکلاک بصورت حرفه ایی کار می کنند یا حداقل با لفظ این کلمه آشنایی دارند.در این پست میخواهیم بصورت مختصر با این عمل آشنا شویم و در ادامه با چگونگی کار باآنرا را یاد بگیریم تا در صورت نیاز از آن استفاده کنیم.

 استفاده درست از این عمل میتواند کارایی سیستم را بنحوی بالاببرد.

اورکلاک (overclock) چیست؟

اورکلاک (Overclock) عملی است که منجر به سرعت بخشیدن به اجزاء سخت افزاری کامپیوتر می شود.

اورکلاک

این عمل را عمدتا برای پردازنده مرکزی (CPU) و پردازنده گرافیکی (GPU) انجام می دهند. اجزای دیگری مثل حافظه ی رم را نیز میتوان اورکلاک کرد.با اورکلاک کردن تعداد انجام عملیات در هر ثانیه را افزایش می دهیدو به طبع ؛ عملکرد سیستم ما بالا می رود و سرعت انجام عملیات ها را افزایش می دهد که قطعا با بالا رفتن سرعت و راندمان قطعه گرمای بیشتری نیز تولید می کند و حرارت قطعه بالاتر می رود که به سبب این برای جلوگیریاز خرابی یا سوختگی قطعه باید از تجهیزات سیستم خنک کننده استفاده کرد.

افزایش سرعت کامپیوتر با اورکلاک

پردازنده‌ی اصلی کامپیوتر شما به گونه‌ای تنظیم شده که در فرکانس مشخصی کار می‌کند.

اورکلاک

با استفاده از یک سخت‌افزار، بیشتر از مقداری که سازنده‌ آن، برای آن پردازنده اعلام کرده است این سخت‌افزار می‌تواند CPU، کارت گرافیک، Ram یا… باشد که مثلاً میتوانید از ۱٫۰GHz CPU به اندازه ۱٫۱۶GHz استفاده کنید.بدین معنی که سرعت کاری آن را افزایش داده. برای انجام چنین کاری دو روش کلی وجود دارد، اولین روش افزایش سرعت کلاک پایه و دومین روش، افزایش ضریب کلاک پایه است. این دو عدد را می‌توان در بایاس (BIOS) سیستم پیدا کرد. حاصل‌ضرب ضریب کلاک پایه و سرعت کلاک پایه، فرکانس کاری پردازنده است.نرم‌افزارهای مختلف هم برای انجام این کار میتواند مورد استفاده قرار گیرد که به آنها به صورت جدا گانه خواهیم پرداخت.

مزایای اورکلاک کردن چیست؟

مزیت اورکلاک کردن یک قطعه سخت افزاری ، افزایش سرعت و بهبود عملکرد آن می باشد.

اورکلاک

البته امروزه CPU هایی که تولید می شوند پس از اورکلاک کردن ؛ آن قدر سرعتشان افزایش نمی یابد که به چشم شما بیایند و برایتان محسوس باشد.درواقع ، در جاهایی که شما افت سرعت دارید همه کانون توجهتان نباید روی سرعت CPU باشد مثلا اجرای مایکروسافت آفیس یا حتی لحظاتی که سیستم عامل شما به اصطلاح بالا می آید ( اجرا می شود ) ؛ افت سرعت سیستم شما ناشی از کند بودن سرعت عملکرد CPU نیست بلکه این افت سرعت ، کند بودن هارد دیسک شما را می رساند که بهتر است از حافظه های SSD استفاده کنید.

در پست های بعدی نحوه ی اورکلاک CPU را توضیح خواهیم داد.

برای اطلاعات بیشتر با اورکلاک کردن با ما همراه باشید.

 

پیمان غیاثی نیانویسنده :

پیمان غیاثی نیا

درباره نویسنده : مهندس کامپیوتر-نرم افزار / کارشناس زبان انگلیسی

 

منابع :  ویکی پدیازومیت / howtogeek

Kail

مسير موفقيت با محل هاى توقف کننده وسوسه انگيز بسيارى نقطه گذارى شده، متوقف نشو | تلاش، انگیزه و هدف گذاری می تواند انسان را به هر نقطه ای برساند،
به امید فردایی روشن 🙂

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *