بیوگرافی یوسین بولت

بیوگرافی یوسین بولت / ویکی ووک

یوسین بولت سریع ترین دونده و انسان جهان اهل کشور جامائیکا است که در ۲۱ اوت سال ۱۹۸۶ در ترلاونی جامائیکا چشم به جهان گشود. وی  بعداز اعلام بازنشستگی از دوی سرعت به ورزش فوتبال روی آورده است و هم اکنون در لیگ نروژ بازی می کند، اما چیزی که تا بدین جا میراث جاودانه ایی برای یوسین بولت بوده، افتخارات فردی و ملی این ورزشکار در دوی است که در ادامه این بخش بیشتر با زندگینامه و افتخارات سریعترین انسان جهان می پردازیم.

یوسین بولت در دوران کودکی

شروود کانتنت شهری کوچک در منطقه ی ترلاونی جامائیکا است که یوسین استین لئو بولت ( Usain Bolt)در خانواده ایی نچندان پولدار متولد شد. پدر یوسین کوچک مخارج زندگی را از بقالیی که در محله خود داشت اداره می کرد. در کودکی یوسین بولت اوقات خود را با بازی کردن کریکت و فوتبال سپری می کرد و از همان دوران سرعت فوق العاده این کودک توجه همگان را جلب کرده بود تا حدی که وی در مدرسه ابتدایی خود وارد مسابقات ملی سالانه دبستان های جامائیکا شد و توانایی های خود را در رشته ی دو به رخ همگان کشید.

 

بیوگرافی یوسین بولت / ویکی ووک

 

بولت در ۱۲ سالگی بعنوان سریع ترین دونده مدرسه در دوهای بالای صد متر شناخته شد و با تمام توان و انرژی به ورزش دو می پرداخت. با ورود بولت به دبیرستان تمرکز وی روی دو همچنان ادامه دار بود، اما در کنار دو به فوتبال و کریکت هم می پرداخت که برای مدتی انتخاب ورزش اول او را دوچار تردید کرده بود که در نهایت با توصیه های مربی کریکت وقت یوسین بولت دوباره تمرینات خود را در دو با تمام توان پیش گرفت و روز به روز در حال پیشرفت و قوی شدن بود.


شاید دوست داشته باشید

قبل و بعد از ورزش کردن چی باید بخوریم؟ / ویکی ووکقبل و بعد از ورزش کردن چی باید بخوریم؟

وعده های غذایی در طول دوران ورزش بسیار جایگاه مهمی در روند تمرینات و حرکات ورزشی افراد دارند و باید جدی گرفته شوند. منبع اصلی سوخت بدن…

 


آغاز ورزش حرفه ایی یوسین بولت

سال ۲۰۰۱ بود که یوسین در مسابقات سالانه دبیرستان شرکت کرد و در پایان اولین مدال (نقره) خود را در مسابقات ۲۰۰ متر قهرمانی دبیرستان های جامائیکا که در زمان ۲۲ ثانیه و چهارصدم ثانیه طی کرده بود را بدست آورد. اینجا بود که مربی دو مشهور جاماکایی یعنی مک نیل یوسین بولت را زیر پرچم خودش گرفت و به تمرین دادن و آماده کردن استعدادی خالص پرداخت. این دو بایکدیگر روابط گرم و خیلی خوبی را داشتند و سخت بدنبال آماده شدن برای مسابقات پیش روی بودند، شرایط برای یوسین جوان خوب پیش می رفت و این ورزشکار آینده دار به تیم ملی فراخوانده شد و به همراه تیم ملی کشورش به رقابت های کاریفتا شرکت کرد و در پایان آن مسابقات یوسین با دو مدال نقره در رشته های دوی ۴۰۰ متر و ۲۰۰ متر دست پر برگشت.

یوسین در نوجوانی پسری پر شر و شور بود که به گفته ی مک نیل خیلی سخت می شد که بازیگوشی آن را کنترل کرد و گاهی اوقات کار به تنبیه کردن یوسین هم می رسیده. اوج بازیگوشی یوسین بولت در تمرینات مسابقات ۲۰۰ متر کاریفتا بود که هنگام تمرینات خود را پنهان کرده بوده و پلیس بابت این شوخی بی مورد بولت را مورد شماتت قرار داده و از مک نیل توضیحاتی درباره ی رفتار این نوجوان پر شور خواسته. یکی دیگر از شاخص های ظاهری بولت قد بلند او در میان همسن های خود بوده که همین برتری قدی در گام ها و سرعت او تاثیرگذار بود و در سال ۲۰۰۳ توانست در مسابقات جوانان جهان عنوان قهرمانی را از آن خودش کند که ضمن مطرح کردن خودش بعنوان جوانترین قهرمان این رقابت ها، تبدیل به نخستین دونده جوانی شد که توانسته ۲۰۰ متر را زیر ۲۰ ثانیه بدود.

 

بیوگرافی یوسین بولت / ویکی ووک

 

اولین رکورد شکنی المپیک یوسین بولت

یوسین روز به روز درحال پیشرفت و افتخار آفرینی بود بطوری که خیلی زود در زادگاهش بر تعداد طرفدارانش اضافه می شد و محبوبیت خاصی را پیدا کرده بود و از سوی مقامات دولتی بسیار حمایت می شد. در همین حین بولت در قهرمانی جهان ماده ۲۰۰ متر به فینال راه یافته بود اما یک بیماری چشمی او را از رقابت پایانی دور کرد اما فدراسیون جهانی دو و میدانی استعدادهای یوسین را ستایش کرد و در پایان رقابت ها جایزه ستاره رو به رشد خود را به این ورزشکار جوان خوش آتیه اهدا کرد.

در مسابقات جایزه بزرگ ریباک اولین رکورد شکنی رعد و برق جامائیکایی در دوی ۱۰۰ متر اتفاق افتاد و این ورزشکار در ۹ ثانیه و ۷۲ صدم ثانیه ضمن کسب عنوان قهرمانی، رکورد شخصی خود را در این ماده بهبود بخشید. اما اوج درخشش یکباره یوسین بولت در المپیک ۲۰۰۸ پکن رخ داد که توانست در سه ماده ی ۱۰۰ متر، ۲۰۰متر و ۴ در ۱۰۰ متر امدادی ضمن بهبود رکورد های المپیک به اولین ورزشکاری تبدیل شود که رکورد دار دوماده ی ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر از زمان دیجیتالی شدن ثبت رکوردها می باشد. افتخارات یوسین بولت سالهای سال ادامه دار بود و در برلین او رکورد شگفت انگیز ۹٫۵۸ ثانیه را برای دوی ۱۰۰ متر به ثبت رساند که تابحال رکوردی جاودانه به نظر می رسیده است. یوسین بولت در سال ۲۰۱۷ سرانجام تصمیم به خداحافظی گرفت و با کوله باری از افتخار و مدال از دنیایی حرفه ایی کنار رفت.

افتخارات فردی و ملی یوسین بولت

افتخارات یوسین بولت جامائیکایی در دوران ورزشی خود به شرح زیر است:

باز های المپیک
طلا ۱۰۰ متر ریو ۲۰۱۶
طلا ۲۰۰ متر ریو ۲۰۱۶
طلا ۴ *۱۰۰ متر امدادی ریو ۲۰۱۶
طلا ۱۰۰ متر لندن ۲۰۱۲
طلا ۲۰۰ متر لندن ۲۰۱۲
طلا ۴ *۱۰۰ متر امدادی لندن ۲۰۱۲
طلا ۱۰۰ متر پکن ۲۰۰۸
طلا ۲۰۰ متر پکن ۲۰۰۸
قهرمانی جهان
طلا ۱۰۰ متر برلین ۲۰۰۹
طلا ۲۰۰ متر برلین ۲۰۰۹
طلا ۴ *۱۰۰ متر امدادی برلین ۲۰۰۹
طلا ۲۰۰ متر سئول ۲۰۱۱
طلا ۴ *۱۰۰ متر امدادی سئول ۲۰۱۱
طلا ۱۰۰ متر مسکو ۲۰۱۳
طلا ۲۰۰ متر مسکو ۲۰۱۳
طلا ۴ *۱۰۰ متر امدادی مسکو ۲۰۱۳
طلا ۱۰۰ متر پکن ۲۰۱۵
طلا ۲۰۰ متر پکن ۲۰۱۵
طلا ۴ *۱۰۰ متر امدادی پکن ۲۰۱۵
برنز ۱۰۰ متر لندن ۲۰۱۷
نقره ۲۰۰ متر اوزاکا ۲۰۰۷
نقره ۴ *۱۰۰ متر امدادی اوزاکا ۲۰۰۷
مسابقات جهانی دانشجویان
طلا ۲۰۰ متر کینگ استون ۲۰۰۲
نقره ۴ *۱۰۰ متر امدادی کینگ استون ۲۰۰۲
نقره ۴ *۴۰۰ متر امدادی کینگ استون ۲۰۰۲
مسابقات جهانی جوانان
طلا ۲۰۰ متر شریروک ۲۰۰۳

 

منبع: ویکی پدیاخبرنگاران جوان


پیمان غیاثی نیانویسنده :

پیمان غیاثی نیا

درباره نویسنده : مجری ویکی اسپرت

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *