چگونه در ماه رمضان تشنه نشویم؟

تشنه

شاید یکی از بزرگترین چالش ها در هوای گرم و روزه گرفتن تشنگی است. تشنگی در ماه رمضان عاملی است که باعث شده بسیاری از روزه داران در ساعات گرم تابستان خانه نشین شوند. همه میدانند که دو سوم بدن را آب تشکیل داده است و یکی ار مهمترین عناصر بدن است و همچنین ما قبلا به این اشاره کرده ایم که چرا باید آب بنوشیم. زیاده روی نکردن در خوردن در افطار و سحر و همچنین خوردن غذا های مناسب که قبلا به آن اشاره کرده ایم در این ماه مبارک از دیگر عوامل تشنه نشدن است. اما با توجه به این که ۱۶ ساعت باید بدون آب باشیم چگونه میشود تشنه نشوییم؟

چگونه در ماه رمضان تشنه نشوییم؟

برای اینکه در ماه رمضان تشنه نشویم به دو توصیه ای که در روایات برای حفظ آب بدن وارد شده اشاره میکنیم.خرما و آّب و سویق عدس دو موردی هستند که باعث میشوند در طول روز تشنه نباشیم.

خرما و آب

خرما از جمله خوراکی هایی است که دارای فیبر و مواد معدنی مورد نیاز بدن می باشد.

خرما تشنه

خرما و آب وقتی با هم ترکیب شوند یک بافت سرشار از فیبر ایجاد می شود که به اندازه کافی مرطوب است و می تواند آب را در خود ذخیره کند و تا مدت قابل توجهی از تشنگی جلوگیری کند. دقیقا فرآیندی که در این حالت ایجاد می شود شبیه اسفنجی است که رطوبت زیادی را به خود جذب می کند و در فرایند هضم به آرامی آب ذخیره شده را پس می دهد.

نحوه مصرف خرما و آب :

خرما باید به تعداد فرد مصرف شود و بعد از هر خرما نصف استکان آب مصرف شود.

سَویق عدس:

این سویق به نوبه خود نقش به سزایی  در کاهش دمای بدن و ایجاد خنکی درونی ایفا می کند.

سویق تشنه

اگر بدن دارای رطوبت کافی باشد اما به دلیل گرمای زیاد نتواند این رطوبت را حفظ کند، عملکرد موفقی در رفع تشنگی نخواهد داشت. یکی از ملاک هایی که در کاهش حرارت درونی نقش مهمی دارد، کم شدن هیجان خون می باشد.  سویق عدس با کنترل هیجان خون و حرارت درونی بدن می تواند مورد مناسبی در رفع عطش و حفظ رطوبت بدن باشد.

البته این نکته هم باید تذکر داده شود که سویق عدس عملکرد متفاوتی نسبت به خود عدس دارد.

به گونه ای که هم خواص عدس را دارد هم قسمتی از ضرر های آن را ندارد.

سَویق تفت داده آرد برخی حبوبات است، بدین صورت که مثلا آرد گندم را تفت می دهند و سبوس گندم را نیز جداگانه تفت می دهند، بعد از الک کردن آنها را با هم مخلوط می کنند. چون عدس سبوس ندارد کافیست فقط خوب الک شود. البته آماده سَویق را میتوانید از بیرون تهیه کنید. اهمیت این سویق در رفع عطش تا حدی است که رسول اکرم(ص) هنگام مسافرت این سویق را به همراه داشتند تا در مواقع کم آبی نیاز به مصرف زیاد آب نباشد.

نحوه مصرف سَویق :

یک قاشق غذاخوری به صورت ناشتا

به امید فردایی روشن

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *