استفاده از ظروف سفالی چه خاصیتی دارد؟

استفاده از ظروف سفالی چه خاصیتی دارد؟ / ویکی ووک

خیلی از افراد از ظروف سفالی برای زیبایی استفاده می کنند، اما آیا می دانید که این ظروف سفالی علاوه بر زیبایی و حالت تزئینی که دارند برای سلامتی نیز بسیار مفید می باشند؟ کارشناسان نیز سال هاست که دارند تذکر می دهند که استفاده از ظروف  پلاستیکی و فلزی را کاهش دهید و از ظروف سفالی استفاده کنید، از همین رو در این مطلب میخواهیم خواص استفاده از این ظروف را در این مطلب بررسی کنیم.

فواید استفاده از ظروف سفالی

استفاده از ظروف سفالی چه خاصیتی دارد؟ / ویکی ووک

ظروف سفالی از گل و خاک درست می شود و قیمت به نسب بالایی هم دارد، اما دارای فواید بی شماری است که به برخی از آن ها در ادامه اشاره می کنیم:

  • در ظروف فلزی مانند آلومینیم، نیکل و کروم، احتمال نشت فلز به مواد غذایی وجود دارد؛ درحالی‌ که این خطر در ظروف گلی وجود ندارد. همچنین، پخت‌وپز در سفال باعث حفظ بسیاری از مواد مغذی خوراکی ها می شود.
  • مصرف آب نگهداری شده در ظرف یا بطری پلاستیکی به  دلیل وجود مواد شیمیایی مانند BPA برای بدن مضر است. درحالی‌که ظروف سفالی این مشکل را ایجاد نمی‌کند. از طرفی، آبی که در ظروف سفالی‌ نگهداری می‌شود، دارای طعم طبیعی است.

شاید دوست داشته باشید

سالاد روسی و طرز تهیه آن / ویکی ووکسالاد روسی و طرز تهیه آن

 بیشتر کسانی که اضافه وزن دارند اغلب برای وعده شام خود از انواع سالادها استفاده می کنند که البته در این صورت باید سالاد…


  • نتایج برخی از مطالعات نشان می دهد که آب ذخیره‌شده در ظروف پلاستیکی باعث کاهش سطح هورمون تستوسترون در بدن  می‌شود، درحالی‌که آب نگهداری  شده در ظروف سفالی به حفظ هورمون تستوسترون کمک می کند و درنتیجه باعث بهبود روند سوخت‌وساز بدن
  • می‌شود.
  • سفال قلیایی است و سطح pH آب را حفظ می‌کند. درواقع، وقتی غذاهای اسیدی در ظروف سفالی پخته می‌شود، طبیعت قلیایی ظروف سفالی کمی طبیعت اسیدی را خنثی می‌کند. به‌این‌ترتیب، باعث حفظ سلامت بدن و دستگاه گوارش می‌شود.
  • ظرف سفالی طبیعی و غیر سمی است و بخار را  در خود نگه می دارد. همچنین مواد مغذی محلول در آب را نیز در خود حفظ می کند. ظرف سفالی گرما را در خود حفظ می‌کند و سازگار با محیط‌ زیست است.

به امید فردایی روشن 🙂

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *