سیستم QNX چیست ؟

QNX

کیو اِن ‌اکس (QNX)  یک سیستم‌عامل شبه یونیکس بی‌درنگ است که برای هدف قراردادن بازار سامانه‌های توکار ساخته شده‌است.

تعریف QNX

 

QNX

هسته این سیستم‌عامل از نوع ریزهسته است و فعالیت‌های سیستم‌عامل به شکل تعدادی وظیفه کوچک تحت عنوان سرور اجرا می‌شوند. اینگون طراحی با طراحی سنتی هسته یکپارچه متفاوت است. در طراحی سنتی کرنل یکپارچه، سیستم‌عامل یک برنامه بسیار بزرگ منفرد است که از تعداد بسیار زیادی بخش هر یک با توانایی‌هایی خاص تشکیل شده است.

در این سیستم‌عامل استفاده از یک میکروکرنل به کاربران (توسعه‌دهندگان) اجازه می‌دهد هر قابلیتی را که به آن نیاز ندارند بدون هیچگونه تغییر در خود سیستم‌عامل، غیرفعال (خاموش) کنند. که بدین ترتیب سرورهای مربوط به آن قابلیت به سادگی اجرا نمی‌شوند. این سیستم‌عامل بسیار کوچک است و ویرایش‌های اولیه آن حتی روی یک فلاپی دیسک قرار می‌گرفتند.

QNX بر روی چه پلتفرم های قرار میگیرد؟

 

QNX

این سیستم عامل روی پلتفرم‌های گوناگونی نصب می‌گردد و هم‌اکنون روی CPUهای مدرن با کاربردهای نهفته اجرا شده است. پردازنده‌هایی چون PowerPC و خانواده x86 ، پردازنده‌های MIPS وSH-4 و همچنین پردازنده‌های ARM و Xscale. QNX یک لایسنس برای کاربران آکادمیک و غیر تجاری نیز ارائه کرده است.

کاربرد سیستم QNX

این سیستم در سطح وسیعی مورد استفاده قرار میگیرد ازجمله :

  • در سیستم‌های کنترل صنعتی
  • اجزای الکترومکانیکی اتوماسیون
  • ابزارآلات پزشکی
  • سیستم‌های دفاعی
  • نیروگاه‌های هسته‌ای

 دیگر کاربردهای بحرانی مورد استفاده قرار گرفته است.

 همچنین تبلت‌های PlayBook ساخت شرکت BlackBerry از نسخه‌ای از QNX به نام BlackBerry Tablet OS به عنوان سیستم‌عامل اصلی خود استفاده می‌کنند و سیستم‌عامل BlackBerry 10 نیز که روی سایر دیوایس‌های این شرکت نصب شده است نیز مبتنی بر QNX می‌باشد.

سیستم QNX در خودرو

 

QNX

سیستم QNX که در زمینه‌ی رانندگی خودکار کاربرد دارد و با اینکه سال‌ها پیش توسعه یافته است، اما هنوز هم در خودروهای مدرنی به کار می‌رود. این پلتفرم در سال ۲۰۱۰ میلادی توسط بلک بری خریداری شده بود.

ماشین فورد نیز از این سیستم برای ماشین های خود استفاده میکند.

این شرکت در نسل سوم سیستم خود از نسل سوم Sync بهره می گیرد که علاوه بر جهت یابی امکان پخش موسیقی، برقراری ارتباط تلفنی و کنترل سیستم تهویه خودرو و اجرای فرامین صوتی را برعهده دارد.یکی از ویژگی های جدید این سیستم امکان بزرگ و کوچک کردن تصویر روی صفحه نمایش با «نیشگون» است.

 

به امید فردای روشن.

منابع : ویکی پدیا / کیو ان ایکس

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *