کلسترول خوب را چگونه افزایش دهیم؟

کلسترول خوب را چگونه افزایش دهیم؟ - ویکی ووک

کلسترول خوب یا HDL یکی از مهمترین وظایف بدن را بعهده دارد در این مطلب میخواهیم بررسی کنیم که چگونه می توانیم این کلسترول‌‌ خوب را در بدن افزایش دهیم. همچنین ما در مطالب قبل بارها درباره کلسترول و تفاوت های آن با تری گلیسیرید صحبت کرده ایم که می توانید آن مطالب را نیز مطالعه کنید.

کلسترول خوب و کلسترول بد چیست؟

کلسترول خوب وظیفه انتقال کلسترول اضافی به کبد و جلوگیری از ساخت آن در جریان خون را بر عهده دارد. اما هنگامی که کلسترول بد انتقال کلسترول در سراسر بدن را انجام می دهد، امکان رسوب آن در دیواره رگ‌ها وجود دارد و موجب سختی و تنگ شدن آن‌ها می شود. اگر دارای سطح کلسترول پایین و سطح کلسترول بد بالا باشید، به عنوان فردی با کلسترول بالا در نظر گرفته می شوید که این شرایط می تواند به تصلب شرایین، آنژین صدری (اغلب در قالب درد سینه تجربه می شود)، حمله قلبی و سکته مغزی منجر شود.

 

 

راه های افزایش کلسترول خوب

در ادامه سه تا از بهترین روش های افزایش این نوع از کلسترول را باهم بررسی می کنیم:

برنامه منظم ورزشی برای افزایش کلسترول خوب

ورزش منظم نقشی کلیدی در یک سبک زندگی سالم ایفا می کند و همچنین می تواند افزایش سطوح کلسترول خوب را به همراه داشته باشد. تمرین های هوازی (ایروبیک)، مانند دویدن، دوچرخه سواری و شنا به همراه تمرینات کار با وزنه انتخاب هایی خوب برای کمک به افزایش سطوح کلسترول خوب هستند.

 کاهش وزن

اگر اضافه وزن دارید یا به چاقی مبتلا هستید، کاهش کیلوهای اضافی می تواند به افزایش سطوح کلسترول‌ خوب در بدن شما کمک کند. کاهش حدود هفت درصد از وزن کلی بدن برای شکل گیری تغییر در سوخت و ساز کافی است. در این میان، حفظ وزن متناسب و نبود افزایش وزن دوباره عامل کلیدی محسوب می شود.

کاهش مصرف قند

بنابر نتایج مطالعه ای که در سال 2015 انجام شد، یک رژیم غذایی با میزان کربوهیدرات های بالا – مانند قند افزوده شده، نان سفید، کلوچه ها و کیک ها – سطوح کلسترول‌ خوب را کاهش و خطر اختلالات سوخت و ساز را افزایش می دهد. کربوهیدرات های پالایش شده که در مواد غذایی با برچسب «کم چرب» یافت می شود، به اندازه مواد غذایی پر چرب مضر هستند زیرا چربی اغلب با کربوهیدرات هایی از قند افزوده شده و نشاسته های دیگر جایگزین شده است.

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *