چگونه از پاهای خود مراقبت کنیم؟

چگونه از پاهای خود مراقبت کنیم؟ - ویکی ووک

همیشه می گویند پا قلب دوم انسان است با این وجود ما در زندگی روزانه معمولا توجه کافی به سلامت پاهای خود نداریم، فعالیت های شغلی یا ورزشی، انتخاب کفش مناسب و رعایت بهداشت پاها عواملی است که باید به آن ها کمی بیشتر از قبل توجه کنیم. در این مطلب می خواهیم نکاتی را که در بهداشت و مراقبت از پاها مهم هستند بررسی کنیم، همچنین ما در مطالب قبل راه‌های درمان یبوست را نیز بررسی کرده ایم که در صورت علاقه می توانید آن مطالب را نیز بخوانید.

راه های مراقبت از پاهای خود

اولین نکته ای که باید رعایت کرد، بهداشت و نحوه ی شستشوی مرتب پاهای خود هستند، باید در شستشو نهاید دقت و حوصله را به خرج داد. برای شستن پاها از یک صابون مناسب استفاده و بعد از شست و شو حتما پاهای‌‌تان را خشک کنید و سپس جوراب بپوشید. ناخن های پاهای‌‌تان را به‌‌طور مرتب کوتاه کنید اما آن ها را بیش از اندازه کوتاه نکنید زیرا کوتاهی بیش از اندازه باعث فرو رفتن ناخن در گوشت انگشتان می‌‌شود.

  از مرطوب و نرم بودن پوست پا مخصوصا در کف آن مطمئن شوید. خشکی پوست پا احتمال عفونت را افزایش می‌دهد. لوسیون‌های مناسب به پای‌‌تان بزنید، بعد از  حمام پاها به خصوص بین انگشتان را به خوبی خشک کنید و هربار آن‌ها را از کفش در می‎آورید، بشویید.

 

چگونه از پاهای خود مراقبت کنیم؟ - ویکی ووک

 

 همیشه کفش سایز مناسب بپوشید و هنگام خرید ابتدا به راحتی پاهای‌‌تان توجه کنید سپس به دنبال زیبایی باشید.

اگر از لاک استفاده می کنید برای پاک کردن لاک از پاک کننده‌‌های بدون استون استفاده کنید.

از ناخن گیر با جنس استیل استفاده کنید. ناخن‌‌های‌‌تان را ابتدا صاف کوتاه و سپس گوشه ناخن‌ها را کمی گرد کنید و در نهایت ناخن‌‌های‌‌تان را سوهان ناخن بکشید.

به‌‌طور مرتب کف پاها را سنگ پا بکشید زیرا سنگ پا باعث از بین رفتن پوست های اضافه و مرده کف پا می شود.

هر روز کفش پاشنه بلند نپوشید زیرا پوشیدن کفش‌‌های پاشنه بلند برای پاها و همچنین کمر بسیار مضر است.

به‌‌طور مرتب پاهای‌‌تان را وارسی کنید و از کنار ضایعات پوستی یا هر گونه تغییر در پوست پاها به سادگی عبور نکنید.

در صورت رعایت نکردن بهداشت پاهای خود به چه مشکلاتی دچار خواهیم شد؟

عفونت‌‌های قارچی یکی از مشکلات شایع در پاها هستند که اغلب انگشت شست پا را درگیر می‌‌کنند و به دلیل گرما یا رطوبت موجود در کفش ایجاد می شوند.

یکی دیگر از مشکلاتی که اصولا بعلت رعایت نکردن بهداشت بوجود می آید میخچه است، میخچه یک ضایعه خاکستری است که اغلب در روی کف پا ایجاد می شود، میخچه ها دردناک هستند و درمان آن ها نیز بسیار زمانبر است.

تاول ها که اغلب به خاطر وجود یک زخم ایجاد می‌‌شوند و گاهی به خاطر مناسب نبودن سایز کفش، پا بعد از زخم شدن تاول می‌زند. یکی دیگر از مشکلاتی است که بخاطر رعایت نکردن بهداشت پاهای خود به وجود می آید.

منابع: verywellhealth

به امید فردایی روشن 😊

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *