آیا آب یخ ضرر دارد؟

آیا آب یخ ضرر دارد؟ / ویکی ووک

شاید چیزی مثل نوشیدن یک لیوان آب یخ در فصل گرما لذت بخش نباشد. اما آیا می دانید این آب یخ لذت بخش چه عوارض جبران ناپذیری بر سلامت انسان دارد، در وصف عوارض آب یخ همین کافی که ابوعلی سینا فرموده است که : خوردن آب یخ ، ضرر خود را اگر در جوانی نشان ندهد، در پیری حتماً ضربه خود را به تو خواهد زد!

چرا آب یخ مضر است؟

از نظر طب سنتی یخ، سودازا است و آبی که یخ در آن انداخته شود، سودازا شده و خون را غلیظ می کند و علاوه بر آن سلامتی بدن را نیز به خطر می اندازد که در ادامه آن ها را بررسی میکنیم.

سیستم  گوارش را به هم می‌ریزد

نوشیدن آب یخ می‌تواند به ناراحتی و درد معده و حالت تهوع منجر شود. زیرا دمای پایین باعث جمع شدن رگ‌های خون می‌شود. عوارض دیگر مصرف زیاد آب یخ‌ جمع شدن معده است؛ به‌طوری‌که سفت می‌شود و نمی‌تواند به‌طور مؤثر غذا را هضم کند.

 

آیا آب یخ ضرر دارد؟ / ویکی ووک

 

انرژی بدن را کاهش می دهد

اگرچه  نوشیدن آب یخ می‌تواند باعث سرحالی شود اما درواقع باعث تخلیه انرژی در درازمدت می‌شود. زیرا بدن برای گرم کردن آب و رساندن آن به دمای معتدل نیاز به مصرف کردن انرژی اضافه دارد.


شاید دوست داشته باشید

دژنراسیون ماکولادژنراسیون ماکولا چیست؟

دژنراسیون ماکولا یا تباهی لکه زرد یا AMD ( age-related macular degeneration ) یکی از شایع­ترین علت کوری در جهان می­باشد که افراد…

 


باعث ناراحتی گلو می‌شود

همان‌گونه که در یک روز سرد زمستانی، سرما  می‌تواند باعث آبریزش بینی و  انسداد سینوس‌ها شود،  آب یخ نیز همان واکنش بدنی را ایجاد می‌کند. به‌عبارت‌دیگر، بدن برای گرم کردن هر نوع هوا یا مایع سرد ، مخاط ایجاد می‌کند. تفاوت در این است که در مورد آب یخ، به این عکس‌العمل بدنی نیاز نیست و به‌این‌ترتیب فرد دچار گلودرد می‌شود.

یبوست

آشامیدن آب هم دمای اتاق به دستگاه گوارش کمک می‌کند، درحالی‌که مصرف آب یخ باعث یبوست می‌شود. ماده غذایی که ازدستگاه گوارش می‌گذرد، منجمد و سفت می‌شود. این در حالی  است که روده‌ها منقبض می‌شود ودر  دفع کردن مدفوع مشکل ایجاد می‌کند.

 

آیا آب یخ ضرر دارد؟ / ویکی ووک

 

سردرد

همان‌گونه که خوردن بستنی باعث یخ زدن مغز می‌شود ، خوردن آب یخ نیز همین  حالت را ایجاد می‌کند. آب یخ  باعث می‌شود خیلی از عصب‌های حساس  ستون فقرات  عکس العمل مناسب نداشته باشد  این پیغام سریع به مغز منتقل می‌شود که این امر به‌نوبه خود باعث سردرد می‌شود.

 به چربی اضافه منجر می‌شود

این فرضیه که با مصرف بالای آب سرد بدن بیشتر کار می‌کند و درنتیجه کالری بیشتری می‌سوزاند صحیح نیست. چون دمای بدن در سرما باعث سفت شدن و یخ زدن چربی می‌شود، درنتیجه هضم آن مشکل‌تر می‌شود.

همچنین مانع آب رسانی به بدن می شود و ضربان قلب را نیز کند میکند که این عوامل بنظر دلیل خوبی بر مصرف نکردم یخ می باشد.

به امید فردایی روشن 🙂

منابع: زندگی سالم

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *