پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری مرتبط با سیستم ایمنی بدن است.

در طی این بیماری سیستم ایمنی با ارسال سیگنال‌های معیوب موجب تسریع رشد سلول‌های پوست می‌شود.

پسوریازیس

 یک بیماری شایع پوستی مرتبط با سیستم ایمنی بدن است که با پلاکهایی همراه با پوسته های نقره ای رنگ مشخص می شود. در این بیماری، سرعت تکثیر و رشد سلولهای پوستی به صورت نامتناسبی بالا می رود و در نتیجه، چندین لایه سلول مرده در سطح پوست تجمع پیدا می‌کنند که همان پوسته‌های پسوریازیس را تشکیل می دهند.

پسوریازیس

علائم پسوریازیس چیست ؟

این بیماری اشکال گوناگون و با شدت های متفاوت دارد.

شایع‌ترین شکل آن یعنی پسوریازیس معمولی به صورت پلاکهای قرمز رنگ با پوسته‌ریزی قابل توجه، اغلب در سر، آرنج‌ها، ساعدها، زانوها و سایر نواحی تحت فشار دیده می شود. گاهی اوقات پلاک های فوق‌الذکر بخش قابل توجهی از سطح پوست را درگیر می‌کنند.

درکل علائم آن بین افراد مختلف، متفاوت باشد و شامل یک یا چند از نشانه‌های زیر شود:

 • تکه‌های قرمز روی پوست که با فلس‌های نقره‌ای پوشیده شده است.
 • نقاط کوچک پوسته پوسته شده (معمولا در کودکان دیده می‌شود).
 • پوست خشک و ترک خورده که ممکن است خونریزی هم بکند.
 • خارش و سوزش در نقاطی از پوست.
 • ناخن ضخیم، سوراخ شده و یا برآمده.
 • مفاصل متورم و سفت شده

 

پسوریازیس

 

انواع بیماری پسوریازیس

 • پلاکی

پلاکی (Plaque Psoriasis) (پسوریازیس والگاریس) رایج‌ترین شکل از بیماری است و به صورت تکه‌های برآمده و قرمز پوشش داده شده با یک لایهٔ سفید نقره‌ای از سلول‌های پوست مرده به نظر می‌رسد.

 • خالدار

خالدار (Guttate) یا قطره‌ای یک نوع از پسوریازیس است که به صورت ضایعات نقطه مانند کوچک به نظر می‌رسد این نوع شایع‌ترین پسوریازیس، پس از پسوریازیس پلاکی است. حدود ۱۰ درصد از افرادی که به پسوریازیس مبتلا می‌شوند، پسوریازیس خالدار دارند.

 • پوسچولار

پوسچولار (Pustular) یا چرک‌دانه‌ای که با جوشهای چرکی سفید (تاول چرک غیر عفونی) احاطه شده توسط پوست قرمز به نظر می‌رسد.

 •  معکوس

معکوس (Inverse) یا فلکسورال به صورت ضایعات قرمز در روی بدن مانند پشت زانو، زیر بغل و یا در کشاله ران است. ممکن است صاف و براق به نظر برسد

 • اریترودرمیک

صورت خاص شکل التهابی پسوریازیس است که اغلب بر بیشتر سطح بدن تأثیر می‌گذارد.

این ممکن است که در ارتباط با نوع پوسچولر von Zumbusch رخ می‌دهد. این یک نوع نادر از پسوریازیس است و یک بار یا بیشتر در طول عمر ۳ درصد از افرادی که پسوریازیس دارند رخ می‌دهد.

پسوریازیس

درمان پسوریازیس

در حال حاضر این بیماری در طب رایج درمان قطعی ندارد و تنها با داروها و روشهای مختلف، قابل کنترل است. این درمان های تسکینی اغلب با موارد متعدّد عود بیماری همراهند.

کورتیکواستروئید(کورتون)های موضعی معمولاً شایع ترین داروهایی هستند که برای کنترل پسوریازیس استفاده می شوند. این داروها، التهاب و تحریک پذیری پوست را کاهش می دهند.

آیا پسوریازیس واگیر دار است ؟

یکی از بدترین موارد مربوط به این بیماری این است که دیگران گمان می کنند این بیماری مسری است و در نتیجه از بیمار دوری می کنند، درحالی که چنین نیست. این اجتناب افراد از ارتباط با بیمار بسیار ناراحت کننده است چرا که او تصور نامناسبی از خود پیدا می کند. این مساله ممکن است باعث عصبانیت، خجالت زدگی و یا ناامیدی و استرس و اضطراب در بیمار شود که این حالات، خود می توانند زمینه ساز تشدید این بیماری شوند.

امیدوارم زندگی ای همراه با سلامتی داشته باشید.

به امید فردای روشن.

منابع : ویکی پدیا

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *