مصرف بی رویه ویتامین C چه عوارضی دارد؟

مصرف بی رویه ویتامین C چه عوارضی دارد؟ / ویکی ووک

ما در مطالب قبل از عوارض کمبود ویتامین C صحبت کردیم اما در این مطلب میخواهیم درباره‌ی مصرف بی رویه ویتامین C صحبت کنم. تصور اینکه با مصرف بیشتر این ویتامین شما را از سرماخوردگی و عفونت و بیماری ها محافظت می کند اشتباه است زیرا مصرف بیش از حد این ویتامین عوارض جبران ناپذیری را بر بدن میگذارد در ادامه برخی از آن ها را بررسی میکنیم.

عوارض مصرف بی رویه ویتامین C

ویتامین سی به دلیل محلول بودن در آب از طریق کلیه از بدن دفع می‌شود اما بازهم مصرف بیش‌ازحدآن بسیارمضر است. به گفته متخصصان مصرف توصیه شده ویتامین c روزانه ۷۵-۹۰ میلی گرم است و میزان کمی بیشتر برای مادران در دوران شیردهی و همچنین افراد سیگاری توصیه می‌شود. درصورتی‌ که از طریق مواد غذایی این ویتامین تامین ‌شود، نیازی به مصرف مکمل نیست.

 

کمبود ویتامین C چه عوارضی دارد؟ / ویکی ووک

 


شاید دوست داشته باشید

کاپوئرا چیست؟ / ویکی ووککاپوئرا چیست؟

کاپوئرا، هنری رزمی است که با دیدن حرکات و نمایش آنها متوجه فرق عمده آن با سایر ورزش های رزمی می شود. چراکه درکنار حرکات موزون و اکروباتیک، این ورزش پر است از…

 


اما عوارض مصرف بیش‌ازحد این ویتامین:

مشکلات گوارشی ازجمله:

درصورتی‌ که روزی بیش از ۲۰۰۰ میلی گرم مصرف شود.

ازآن جا که این ویتامین بسیار اسیدی است، افراط در مصرف آن می‌تواند به لایه محافظ لوله گوارشی آسیب برساند و خون در مدفوع دیده شود. مصرف زیاد این ویتامین ریفلاکس ایجاد می‌کند فرد دچار بی‌خوابی می‌شود. درصورتی ‌که به سنگ کلیه مستعد هستید، بهتراست از مصرف بی‌رویه این ویتامین بپرهیزید زیرا قبل ازدفع به اکسالیت تبدیل می‌شود که می‌تواند باعث تشکیل سنگ کلیه شود.به دلیل مصرف زیاد این ویتامین خطر آسیب دیدگی کبد وجود دارد.مصرف میزان کافی این ویتامین خطر بروز آب‌ مروارید را کاهش می دهد درحالی‌که افراط در مصرف آن می تواند احتمال بروز آب‌مروارید را افزایش دهد.

به امید فردایی روشن 🙂

منابع: Healthnews | زندگی سلام

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

6 دیدگاه در “مصرف بی رویه ویتامین C چه عوارضی دارد؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *