خارخسک و خواص آن

خارخسک و خواص آن / ویکی ووک

گیاهی است از خانواده‌ی Zygophyllaceae یکساله و علفی و خودرو این گیاه و میوه ی آن دارای خواص بسیاری است و طبیعت آن معتدل است و به نام های خار سه گوش, خارکوهک, شکر خنج, شکوهنج, حمص الامیر, خرخاسک, خارسه کوهک, خسک, خسک دانه و … معروف است. ما در مطالب قبل به خواص گیاهان دارویی مثل: آناغالیس, آمله و آش انگور و غیره … پرداختیم، در این مطلب، گیاه دارویی خارخسک را بررسی می‌کنیم.

درباره خارخسک

 

خارخسک و خواص آن / ویکی ووک

 

همانطور که گفتیم گیاهی است یکساله و علفی و خودرو این گیاه دارای ساقه ای خوابیده روی زمین و خزنده و پوشیده از کرک یا تارهای ابریشم مانند می باشد. برگهای آن مرکب زوج شانه ای با 5 – 8 جفت برگچه می باشد. این برگهای تا حدودی شبیه به برگ نخود ولی چسبناک و با بوی نامطبوع است. میوه ی آن گرد و سه پهلو و دارای پنج قسمت می باشد که اطراف میوه خارهای تیز وجود دارد.  این گیاه در خرابه‌ها و نزدیک آبها و بیشه ها می روید. واریته های از این گیاه در ایران در اطراف تهران، قم، راجرد و آذربایجان در خوی، در شمال ایران، در فارس، خراساننن، شاهرود، بسطام و بین دامغان و سبزوار می روید این گیاه در هند نیز در سرتاسر شبه قاره تا ارتفاع 4000 متری کشمیر انتشار دارد.


شاید دوست داشته باشد

تاریخ انتشار بازی Need for speed payback / ویکی ووکتاریخ انتشار بازی Need for speed payback

بازی Need for speed payback نسخه جدید نید فور اسپید قرار است شامل ویژگی‌های جذابی چون شخصی‌سازی خودرو و تعقیب و گریز‌های هیجان‌انگیز باشد ، همچنین طبق گفته ی الکترونیک آرتز، سیستم شخصی‌سازی ماشین‌ها در این بازی، کامل‌ترین سیستم شخصی‌سازی را نسبت به نسخه های قبل خود دارد، این بازی قرار است در تاریخ…

 


خواص خارخسک

 

 

این گیاه دارای خواص زیادی است و اگر آب دم‌کرده ی آن را بنوشید. قابض و ضد انگل شکم است. مُدر و قاعده آور می باشد و جنین را سقط می کند، ترشیح شیر را افزایش می دهد و نیروی جنسی را زیاد می کند. و همچنین آب تازه ی آن را بگیرید  در روغن کنجد آنقدر بجوشانید تا اب تمام شود و روغن باقی بماند. مالیدن همراه با خوردن بیست و هشت گرم از آن با شیره ی خرما یا عسل برای تقویت نیروی جنسی، درخشان کردن رنگ رخساره، تسکین درد مفاصل و درد کمر مفید است.  آب جوشانده‌ی آن در استعمال خارجی برای مداوای بیماری های پوست و چرب مصرف می شود.

میوه این گیاه نیز دارای خواص زیادی است که در مطالب بعد خواص آن را نیز بررسی میکنیم.

به امید فردایی روشن 🙂

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

5 دیدگاه در “خارخسک و خواص آن

    • سلام ممنونم شماهم سال خوبی داشته باشید، بله خارخاسک هم بهش میگویند اما درستش خارخسک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *