آیا زیاده روی در مصرف روغن زیتون خطرناک است؟

مصرف روغن زیتون

زیاده روی در هر فرآورده ی خوراکی مضر و خطرناک است و روغن زیتون نیز از این قاعده مستثنی نیست. ما در مطالب پیش عوارض زیاده روی در خوردن زردچوبه را بررسی کرده بودیم در این مطلب میخواهیم عوارض زیاده روی در مصرف روغن زیتون را مورد بحث قرار دهیم.

زیاده روی در مصرف روغن زیتون چه علائمی دارد؟

روغن زیتون دارای اسیدهای چرب غیر اشباع مونو (MUFA) و آنتی اکسیدان است که باعث طول عمر و کاهش بیماری های مرتبط با مصرف روغن های اشباع می شود، و برای آن دسته از افرادی که فشارخون بالا دارند مناسب است اما تعادل در مصرف آن ضروری است و مصرف بیش از حد آن باعث مشکلاتی میشود که در ادامه آن ها را بررسی میکنیم.

افت فشارخون

نتایج بررسی نشان می دهد مصرف زیاد روغن‌زیتون می‌تواند به افت فشارخون منجر شود اگر چه افت فشار برای بیماران مبتلا به فشار خون بالا مفید است اما برای افراد عادی دردسر ساز  خواهدشد.

مصرف روغن زیتون

چربی‌های اشباع‌شده

روغن‌زیتون دارای میزان تک چربی اشباع‌ شده است؛ مصرف2 قاشق مرباخوری روغن‌زیتون در یک وعده غذایی به افزایش اسیدهای چرب منجر می‌شود و این می‌تواند احتمال بیماری‌هایی مانند چاقی مفرط، حمله قلبی، سرطان و …را بالا ببرد. بنابراین در مصرف این محصول سلامت بخش هم رعایت اعتدال ضروری است.

التهاب

میزان چربی این روغن احتمال التهاب را بالا می‌برد. میزان اسید در این روغن مقداری لیپوپلیسکاریدز در خون رها می‌کند و هر چه میزان آن بیشتر باشد احتمال التهاب نیز افزایش پیدا می‌کند.

اسهال

افراط در مصرف روغن‌ زیتون  به دلیل بالا بودن میزان چربی می‌تواند باعث اسهال شود.

حساسیت

در افرادی که به حساسیت مستعد هستند، مصرف زیاد روغن‌زیتون می‌تواند حساسیت پوستی، تنفسی و … ایجاد کند.

علاوه بر موارد فوق برای پوست نیز مفید نیست مصرف بیش‌ از حد روغن زیتون می‌تواند برای بعضی از پوستها مشکلاتی ازجمله ایجاد آکنه، جوش‌های ریز پوستی ایجاد کند.

به امید فردایی روشن.

منابع: زندگی سالم

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *