کدام بیماری ها به بینایی آسیب می رسانند؟

بینایی

قدرت دیدن اشیا و زیبایی های جهان یکی از بزرگترین نعمت هایی است که خدای متعال به ما عطا کرده است. حفظ سلامت چشم بسیار سخت و مهم است زیرا که به راحتی تحت تاثیر عوامل مختلف آسیب می بیند. ما در مطالب قبل گفتیم که برخی از بیماری ها از چشم قابل تشخیص هستند در این مطلب میخواهیم بیماری هایی که به بینایی انسان آسیب می رسانند را بررسی کنیم.

بیماری هایی آسیب رسان به بینایی

ما در مطالب قبل گفتیم برخی از بیماری ها مانند فشار خون بالا و ام اس را می توان از چشم تشخیص داد و چشم تنها عضوی است ه بدون جراحی و یا دوربین میتوانیم مستقیم شریان ها و رگ ها دید. این موارد اهمیت چشم را در سلامت نشان می دهد اما برخی از بیماری ها هستند که به این عضو مهم آسیب می رسانند.

بینایی

فشار خون بالا

بیش از ۲۰ درصد افراد دچار فشار خون بالا نمی دانند که مبتلا به این بیماری هستند، مشکلی که اگر افراد به طور منظم به چشم پزشک مراجعه می کردند، قابل رفع بود. یکی از روش های تشخیص افزایش فشار از طریق چشم هاست زیرا به شریان های شبکیه، رنگی نقره ای یا مسی می دهد. اگر این مشکل بدون درمان رها شود، رگ های خونی شبکیه و کل بدن سخت می شود و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی افزایش می یابد.

مشکلات تیروئیدی

بیماری گریوز نوعی پرکاری اتوایمیون تیروئید است که معمولا با بیرون زدگی چشم از حدقه خود را نشان می دهد. این بیماری بیشتر زنان را گرفتار  می کند و سن شروع آن معمولا ۲۰ تا ۵۰ سالگی است. علاوه بر آن:

  • افزایش ضربان قلب
  • تحمل نکردن گرما
  • ضعف عضلانی
  • لاغری
  • ریزش مو
  • تعریق
  • کم خوابی

از نشانه های دیگر گریوز است.

دیابت

قند خون بالا می تواند پس از مدتی رگ های خونی شبکیه را مسدود یا تخریب کند و آن ها را ضعیف و پر از منفذ کند. چشم پزشکان معمولا می توانند سوراخ ها یا رگ های خونی ناسالمی را که پدید می آید و جای بقیه رگ ها را می گیرد، تشخیص دهند.

دیابت می تواند قربانی بگیرد و در موارد جدی به نابینایی منجر شود.

بیماری های سیستم ایمنی

بیماری های سیستم ایمنی باعث می شود بدن به سلول ها و بافت های سالم (به ویژه سلول های درون چشم) حمله کند که این موضوع به التهاب منجر می شود. اگر روی چشم التهاب وجود داشته باشد و ۳۰ تا ۵۰ درصد رگ ها قرمز، دچار خارش و پر از اشک باشد، این موارد نشان می دهد که فرد به نوعی از بیماری سیستم ایمنی تشخیص نیافته مانند لوپوس یا روماتیسم مفصلی مبتلاست.نشانه دیگر مربوط به بیماری خشکی بسیار شدید چشم است که نتیجه کاهش فعالیت غدد اشک است.

بینایی

بیماری های سیستم عصبی

ام اس یک بیماری خود ایمنی مزمن است که روی بینایی، تعادل، هماهنگی و عملکرد دیگر ارگان های بدن تاثیر می گذارد. در برخی از بیماران، اختلالات بینایی به عنوان اولین علامت بیماری ام اس بروز می کند. بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس ممکن است در ابتدا دچار التهاب و تورم عصب بینایی شوند که در بینایی شان اختلال ایجاد می شود. البته تنها علایم بینایی برای تشخیص این بیماری کافی نیست. علایمی مثل سوزن سوزن شدن سر انگشتان یا مشکلات عضله ای هم می تواند نشانه های این بیماری باشد.

به امید فردایی روشن.

منابع: زندگی سالم

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *