دلایل صدا در گوش چیست؟

گوش

صدا در گوش ، در بسیاری از موارد نشانه وجود یک مشکل در بدن است. این اختلال ممکن است در هر سنی بروز کند و مداوم یا متناوب باشد. در صورت ادامه پیدا کردن این ناراحتی برای بیش از ۲ هفته،باید به پزشک مراجعه کرد اما این صداها نشانه چیست؟

چرا گوشمان صوت میکشد؟

آلودگی صوتی

شایع ترین علت وزوز گوش، قرار گرفتن در معرض صدای بلند است. افرادی که با وسایل یا در مکان های پرسروصدا کار می کنند، در معرض این خطر قرار می گیرند. اگر از هدفون استفاده می کنید، صدای آن را پایین بیاورید. هنگام قرار گرفتن در محیط های پرسروصدا یا انجام کار با وسایل پرصدا، از محافظ استفاده کنید.

جرم زیاد در گوش

وجود جرم، باعث ایجاد انسداد می شود و به محض تمیز شدن توسط پزشک، این صدا از بین می رود.

ضربه خوردن سر

اگر اخیراً سرتان به جایی خورده است، صدا در گوش یکی از علایم ضربه مغزی است به ویژه اگر در یک طرف باشد. علایم دیگر ضربه مغزی شامل

  • سردرد
  • سرگیجه
  • حالت تهوع

است. در صورت وجود این علایم به متخصص مراجعه کنید. هنگام بازی یا کارهای خطرناک مانند ساختمان سازی از کلاه ایمنی استفاده کنید.

گوش

مصرف دارو

مصرف بسیاری از داروها به ویژه اگر در دوز بالا استفاده شود، باعث صدا در گوش می شود. این داروها شامل برخی آنتی بیوتیک ها، قرص های ضدافسردگی و آسپرین است. با قطع مصرف این داروها، صدا نیز قطع می شود.

رشد استخوان

یک اختلال ارثی باعث می شود استخوان میانی به طور غیرطبیعی رشد کند. این اختلال که از ۳۰ سالگی شروع می شود، به از دست دادن شنوایی و صدا منجر می شود.

سایر بیماری ها

صدا در گوش می تواند نشانه اختلالات یا بیماری های دیگری نیز باشد؛ به عنوان نمونه :

  • فشار غیرطبیعی
  • دیابت
  • حساسیت

در ایجاد این مشکل نقش دارد.

اگر علت اصلی ایجاد این صدا را تشخیص نمی دهید، به پزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص و درمان شود.

استرس

استرس می تواند به وزوز گوش منجر شود. البته باید دانست که استرس عاطفی نمی تواند علت باشد اما به مانند تقویت کننده صدا عمل می کند. در پایان روز پراسترس معمولا صدای صوت بلندتر نیز می شود. کافئین نیز اثر مشابه می گذارد. در این راستا با کمک متخصص گوش می توان روشی اتخاذ کرد که این علایم را کاهش دهد.

آسیب دیدن گوش

هنگامی که گوش آسیب شدید و دائمی ببیند، فرد تا مدت طولانی دچار وزوز گوش می شود.

البته راه هایی برای کنترل این صدا وجود دارد. یک دستگاه کوچک مانند سمعک که به گوش وصل می  شود تا صداهای آرام ایجاد کند و صدای وزوز را محو کند. اما این روش تاثیر طولانی مدتی ندارد.

 

به امید فردایی روشن.

منابع:  روزنامه خراسان / Prevention

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *