نگارگری ایرانی چیست و از آن چه می دانید؟

نگارگری ایرانی چیست و از آن چه می دانید؟ / ویکی ووک

نگارگری خلق تصاویر بر آمده از ذهن بر روی اشیا است و نگارگر ایرانی در اینجا صرفا تصویرگر طبیعت نیست بلکه آنچه را که تخیل می کند به تصویر می‌کشد و در این راه با الهام از تعالیم اسلامی به خلق اثر هنری ایرانی اسلامی می‌پردازد.  نگارگری ایرانی در حقیقت ریشه در فرهنگ و هنر ایران زمین دارد و روش‌ها و سبک‌های گوناگون نقاشی ایرانی را شامل می‌شود.

مکاتب نگارگری ایرانی

 

نگارگری ایرانی چیست و از آن چه می دانید؟ / ویکی ووک

 

 نام‌گذاری مکاتب نگارگری ایرانی بر اساس مرکزیت حکومت  انجام شده است، تمرکز قدرت و ثروت موجب شده هنرمندان به زور و یا میل و اشتیاق به مراکز حکومتی کشیده شوند . بر این اساس تقسیم بندی زیر توسط پژوهشگران ارائه شده است .

  • مکتب بغداد – نگاره‌های این مکتب ساده و زیباهستند . پس زمینه ها بدون رنگ و یا به طور مختصر رنگ آمیزی شده اند. جامه ها به خوبی پرداخت شده اند و از نقوش اناری و بال‌های فرشته گون استفاده شده است.
  • مکتب سلجوقی – هاله ای دور سر پیکره‌ها وجود دارد که به دلیل جدا کردن پیکره از پس زمینه استفاده شده است همچنین سرها بزرگ‌تر از بدن تصویر شده اند و  بازوبندی بر بازوها کشیده شده است.
  • مکتب تبریز – نگاره‌های این مکتب متاثر از نقاشی های چینی است علاوه بر این که از مولفه‌های هنری بیزانس نیز سود برده است.

شاید دوست داشته باشید

آکندروپلازی چیست؟ / ویکی ووکآکندروپلازی چیست؟

علت آکندروپلازی، نوعی اختلال اتوزومی غالب ناشی از جهش های اختصاصی در FGFR3 می باشد؛ دو جهش، یعنی G1138A حدود ۹۸ درصد و G1138C 1 تا ۲ درصد مسئول بیش از ۹۹ درصد …

 

 


  • مکتب شیراز – قرینه‌سازی و همچنین تضاد رنگی عناصر نگاره و پس زمینه از خصوصیات این مکتب است.
  • مکتب جلایری – از خصوصیات این مکتب تصویرگری دنیای شاعرانه و  خیالی است  . همچنین استفاده از طیف گسترده رنگ  و  نمایش  کامل معماری در نگاره‌های این دوره به چشم می خورد
  • مکتب هرات – از ویژگی های این مکتب ترکیب بندی متقارن و عموماً دایره‌وار است . بهره گرفتن از رنگ‌های غنی و شفاف و  تزیینات فراوان از دیگر خصوصیات مکتب هرات است .
  • مکتب اصفهان – از مشخصه‌های نقاشی این دوره  لباس و پوشش سر اشخاص است . به عنوان نمونه می توان به نقاشی های استاد محمدی  از استادان طراحی با قلم در این دوره یاد کرد که  اشخاص بلندقامت را  با صورتی گرد و کوچک ترسیم کرده است .
  • مکتب قاجار – در این شیوه بیشتر از تلفیق ویژگی‌های هنر نقاشی سنتی ایرانیبا  شیوه‌های  نقاشی اروپایی  استفاده شده است .

منابع : ویکی پدیا

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *