شایعترین دلایل نابینایی چیست؟

شایعترین دلایل نابینایی چیست؟ / ویکی ووک

مشکل در بینایی علل مختلفی دارد و نابینایی نیز معمولاً در افراد بالای 50 سال مشاهده می‌شود دراین مطلب به شایعترین دلایل نابینایی اشاره میکنیم. از دست دادن بینایی می‌تواند به ‌طورناگهانی یا به ‌تدریج و در طول زمان رخ دهد. از دست دادن بینایی به‌ طور ناگهانی شامل از دست دادن دید محیطی، از دست دادن دید مرکزی یا حتی تاری ناگهانی چشم هاست. در ادامه علت و دلایل نابینایی را بررسی میکنیم.

مهمترین دلایل نابینایی

سرخجه

سرخجه معمولاً با نابینایی ارتباط دارد. این بیماری می‌تواند از مادر به جنین منتقل شود.

عفونت کره چشم نوزاد:

در این بیماری چشم نوزاد دچار التهاب است.

صدمات چشمی و سوختگی:

غدد محافظ چشم به دلیل آسیب دیدگی و یا سوختگی دچار پوسیدگی می‌شود درنتیجه خطر نابینایی افزایش پیدا می‌کند. این یکی از شایع‌ترین علل نابینایی است.

 

شایعترین دلایل نابینایی چیست؟  / ویکی ووک

 

نزدیک‌ بینی:

نزدیک‌ بینی را می‌توان از طریق استفاده ازعینک اصلاح کرد. با این حال برخی از افراد حتی با استفاده از عینک نیز قادر به درست دیدن نیستند. دلیل این موضوع مشکلاتی  مانند آب‌مروارید، جداشدگی شبکیه و … است.

پارگی درشبکیه:

با توجه به روند پیری یا ژنتیک، ممکن است افراد دچار پارگی در شبکیه چشم شوند و این حالت ممکن است به نابینایی منجرشود. این وضعیت براثر انحطاط  شبکیه چشم رخ می‌دهد.


شاید دوست داشته باشید

روغن رزماری و خواص آن / ویکی ووک روغن رزماری و خواص آن

روغن رزماری بسیار معطر است و در صنعت عطر سازی هم کاربرد دارد و قیمت بالایی نیز دارد. روغن رزماری همانطور که اشاره کردیم بسیار دارای خواص بالایی است و مهمترین اثر آن …


هیپوپلازی وآتروفی عصب بینایی:

هیپوپلازی عصب بینایی پس از تولد یا به دلیل ارثی در پی قطع جریان خون  به عصب بینایی به وجود می‌آید. آتروفی عصب بینایی به دلیل کمبود الیاف عصب بینایی که ممکن است همراه با نقص یا معلولیت رخ دهد، به وجود می‌آید.

آب‌مروارید:

این علت شایع نابینایی در افراد سالمند شایع است. برخی از علایم اصلی آن شامل تاری دید، کاهش دید در شب، محو شدن رنگ‌ها و دوبینی است. ما در مطالب قبل این بیماری را بررسی کرده ایم که در صورت علاقه می توانید آن را مطالعه کنید.

دژنراسیون ماکولا:

این اختلال از 60 سالگی به بعد رخ می‌دهد. این بیماری به دید مرکزی آسیب می‌رساند. درنتیجه روی توانایی خواندن، نوشتن و رانندگی تاثیر می‌گذارد.

 

شایعترین دلایل نابینایی چیست؟  / ویکی ووک

 

آب‌سیاه:

آب سیاه زمانی رخ می‌دهد که فشار مایع  در داخل چشم افزایش می یابد  ، درنتیجه به عصب بینایی صدمه می‌زند.

رتینوپاتی دیابتی:

این مشکل دید براثر بیماری  دیابت ایجاد می‌شود و روی  شبکیه  تاثیر می‌گذارد و به نابینایی حتمی در سنین پایین منجر می شود.

به امید فردایی روشن 🙂

منابع: روزنامه خراسان

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *