خرزهره و خواص آن

خرزهره و خواص آن / ویکی ووک

خرزهره یگی دیگر از گیاهان دارویی است، این گیاه در طب سنتی به نام های وردالحمام , دفلا, خرزهرج, جارو جور, گیش, کیش, دفلی, سم الحمار, وردالحمار, زقوم, حبن, جبین, حبن, حبین معروف است. در این مطلب میخواهیم خواص این دارو را بررسی کنیم.

درباره‌ی خرزهره

گیاهی است از خانواده ی Apocynaceae،درختچه ی کوچک و زیبایی که برگ های آن سبز تیره، باریک و نیزه ای کشیده، چرمی و گوشتی و بدبو به طول ۲۵-۱۰ سانتی متر است و دارای گونه های مختلف می باشد. گل های آن معمولاً از خرداد تا پاییز که به رنگ های مختلف در گونه های متفاوت آن سفید، صورتی، سرخ، آتشین و کم پر و پرپر می باشد ظاهر می شود. این درختچه نا خزان و همیشه سبز است و بومی مناطق مدیترانه ای بوده و در نواحی وسیعی از جهان، در خاور دور، اروپا، آمریکا و ایران نیز کاشته می شود. ارقام مختلف آن در اغلب مناطق ایران در غرب کشور، استان مرکزی، لرستان، اصفهان و جنوب غربی ایران در اندیمشک، مهران و در کرمان، بلوچستان،بندرعباس، نیک شهر، سیستان و مناطق شرقی و هم چنین در اغلب باغ ها و پارک ها کاشته می شود.

 

خرزهره و خواص آن / ویکی ووک

 


شاید دوست داشته باشید

مهندسی صدا چیست؟ / ویکی ووکمهندسی صدا چیست؟

صدا (Audio) یکی از رشته هایی است که تدریس آکادمیکی وسیعی نداشته و ندارد. ایران از قدیم الایام تا کنون یکی از قطب های علمی جهان بوده است و هرساله تعداد زیادی دانشجو…

 

 


خواص خرزهره

آن را همراه با گل هایش در آب به مدت شش تا هفت ساعت آن قدر بجوشانید تا کاملاً پخته و له شود، بعد با فشار آب آن را گرفته و با نصف مقدار آن روغن زیتون مخلوط کنید و روی آتش ملایم بجوشانید تا آب آن تبخیر شده و روغن باقی بماند. مالیدن آن برای درمان پوستی که مقدمه ی کچلی است:

  • خارش پوست
  • حکه و جرب زخم شده
  • تسکین دردپشت
  • رفع بیماری های سرد
  • آرامش اعصاب
  • تسکین درد کمر و پشت و درد زانو و عرق النساء

مفید است.

 

خرزهره و خواص آن / ویکی ووک

 

خشک آن را بسایید و با پیه ذوب شده به صورت پماد درآورید و روی پوست بمالید. برای رفع ناراحتی های پوستی و جرب مفید است.

آن را همراه با گل هایش بپزید و ضماد کنید. برای تحلیل ور مهای سفت و تسکین درد آنها، تسکین درد زانو و سیاتیک ،دفع جرب و ناراحتی های پوست بسیار موثر است

گرد آن را روی زخم ها بریزید، آن را التیام می دهد.

گذاردن مشمع آن برای درمان کمردرد، رماتیسم مفصلی و درد کمر تا زانو مفید است.

اگر گرد آن در بینی کشیده شود عطسه آور شدید است.

عوارض جانبی خرزهره

سمی است و برای ریه مضر میباشد، لذا در مصرف داخلی، باید خیلی جانب احتیاط را رعایت کرده و بیش از حد مجاز مصرف نکرد، لذا حتماً باید با نظر پزشک مصرف شود.

به امید فردایی روشن 🙂

منابع: اسرار گیاهان دارویی

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *