از کجا بفهمیم که فرزندمان به شیرخشک حساسیت دارد؟

شیرخشک

اگر چه همه متخصصان به مادران توصیه می کنند که فرزندشان را با شیر خودشان تغذیه نکنند اما ممکن است به هر دلیلی بخواهید فرزندتان را با شیرخشک تغذیه کنید. مهم‌ترین نکته برای انتخاب شیر خشک، کیفیت تغذیه‌ای، قیمت و حساسیت‌زا نبودن آن است. شاید با خودتان فکر کنید مگر شیرخشک مخصوص شیرخواران هم می‌تواند حساسیت‌زا باشد؟ پاسخ مثبت است؛ حساسیت به آنرا می‌توان از روی علائمی تشخیص داد و با تعویض نوع آن واکنش‌های حساسیتی را از بین برد.

علائم حساست به شیرخشک چیست؟

تغییرات پوستی:

در مدتی که شیر را به فرزندتان می‌دهید باید به پوست فرزندتان توجه ویژه‌ای داشته باشید. بسیاری از انواع حساسیت‌ شیرخوار به شیرخشکها به صورت

  • خارش
  • اگزما
  • خشکی پوست
  • پوسته‌پوسته شدن
  • کهیر

خود را نشان می‌دهد و ممکن است قسمتی از پوست یا تمام آن را درگیر کند.

گاهی در موارد شدید حساسیت، تورم‌هایی در ناحیه صورت دیده می‌شود که ممکن است تنفس کودک را دشوار کند.

شیرخشک

به شیرخوردن فرزندتان دقت کنید:

اگر کودک بعد از خوردن شیر، گاز زیادی دفع کند احتمالا به آن نوع شیرخشک حساسیت دارد.

استفراغ و آب دهان:

کودکان در ماه‌های ابتدای زندگی دچار ریفلاکس می‌شوند و ممکن است بارها اتفاق بیفتد هنگامی که می‌خواهید گاز معده آن ها را خارج کنید روی شانه شما شیر بالا بیاورند، این حالت کاملا طبیعی است اما مراقب استفراغ‌های غیرطبیعی ، مکرر و همچنین بیرون ریختن مقدار زیاد بزاق کودک از دهانش باشید زیرا این دو تغییر ممکن است از نشانه‌های حساسیت به شیرخشک باشد.

تغییرات روده‌ای:

توجه به کارکرد روده کودک اهمیت دارد. اگر بعد از مصرف نوع به‌خصوصی شیرخشک، کارکرد روده فرزندتان تغییر قابل توجهی داشت احتمالا فرزندتان به آن نوع شیرخشک حساسیت دارد.

مدفوع غیرعادی:

اگر فرزندتان را از شیرخود گرفته‌اید و می‌خواهید او را با شیرخشک تغذیه کنید، ممکن است مدفوع فرزندتان تغییر شکل دهد و بوی متفاوتی داشته باشد اما اگر بوی مدفوع متعفن است و خیلی سفت یا خیلی شل شده ، ممکن است شیرخشک انتخابی شما برای فرزندتان حساسیت‌زا باشد.

شیرخشک

اگر فرزندمان به شیرخشک حساسیت داشت، چه کنیم؟

 قبل از این که خودسرانه به داروخانه یا فروشگاه مواد بهداشتی بروید، به متخصص کودکان معالج فرزندتان سری بزنید و علائم فرزندتان را برای او شرح دهید. متخصص می‌تواند نوع مناسبی از شیرخشکها را به شما پیشنهاد کند تا فرزندتان دوباره دچار حساسیت به شیرخشک نشود. یادآوری می‌شود تغذیه کودک با شیرمادر تا 6 ماه اول زندگی، احتمال بروز حساسیت به انواع شیر و به خصوص شیرخشک را کاهش می‌دهد.

آیا تاریخ مصرف شیرخشک مهم است؟

شیرخشکهای تاریخ مصرف گذشته را نخرید یا اگر در خانه دارید از آن ها استفاده نکنید، زیرا بعد از گذشت تاریخ درج شده روی بسته، کیفیت و ارزش غذایی آن دستخوش تغییر می‌شود. یادتان باشد که کیفیت بسته شیرخشکها هم برای ما مهم است. اگر بسته یا قوطی باد کرده، پاره شده یا سوراخ شده یا زنگ زده از خرید آن محصول خودداری کنید.

 

به امید فردایی روشن.

منابع: روزنامه خراسان

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *