چگونه گل مژه را درمان کنیم؟

گل مژه

گل مژه بیماری شایعی است که می‌تواند افراد را در سنین مختلف گرفتار کند. یک توده قرمز و درناک است که بیشتر بعلت آلودگی دست و تماس آن با چشم بوجود میاد، در این مطلب میخواهیم راه های درمانی این بیماری شابع را بیان کنیم.

گل مژه چیست؟

گل ‌مژه به صورت یک توده متورم، حساس و دردناک و قرمزرنگ در نزدیکی لبه پلک تظاهر می‌کند.این توده در حقیقت آبسه کوچکی است که در اثر عفونت یا التهاب ریشه مژه‌ها یا غدد ترشح‌کننده چربی پلک ایجاد می‌شود. تماس دست آلوده با چشم (به ویژه اگر با ترشحات بینی آلوده شده باشدو در زمانی که حساسیت های فصلی بیشتر است) و التهاب لبه پلک (بلفاریت)، از عوامل مهمی است که باعث بروز گل‌ مژه می‌شود.

گل مژه

علایم و نشانه‌ها گل مژه چیست؟

علائم این بیماری شامل موارد زیر هستند:

 • احساس سنگینی و درد پلک
 • ایجاد یک توده برجسته قرمزرنگ دردناک در لبه پلک
 • سوزش، خارش و اشک ریزش
 • خروج ترشحات چرکی از گل‌مژه
 • تاری دید از عوامل معمول گل‌مژه نیست، اما اگر گل‌مژه نسبتا بزرگ باشد با فشار روی قرنیه باعث ایجاد آستیگماتیسم و تاری دید می‌شود.

چگونه درمان گل مژه را درمان کنیم؟

گل‌مژه‌ها ظرف چند روز به تدریج بهبود می‌یابد و مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند.

در چند روز اول، استفاده از کمپرس گرم باعث تسکین درد می‌شود و ممکن است به سرباز کردن گل‌مژه و تخلیه ترشحات چرکی کمک کند. برای این منظور یک حوله تمیز را با آب جوشیده گرم (نه داغ!) مرطوب کنید و به مدت 10 تا 15 دقیقه روی چشم مبتلا قرار دهید. ماساژ ملایم هم به تسکین درد و تخلیه ترشحات کمک می‌کند. ماساژ کمپرس گرم را می‌توان روزی سه تا چهار بار انجام داد تا ترشحات تخلیه شود و گل‌مژه بهبود پیدا کند.

راه‌های پیشگیری از گل مژه چیست؟

در برخی از افراد گل‌مژه در سال چند بار تکرار می‌شود یا به اصطلاح عود می‌کند.

برای پیشگیری از عود گل‌مژه به نکته‌های زیر توجه کنید:

 • از تماس دست آلوده با چشم خودداری کنید.
 • بهداشت پلک را رعایت کنید.
 •   شست وشوی منظم پلک‌ها با آب ولرم یا شست وشوی لبه پلک با شامپو بچه رقیق شده، می‌تواند به جلوگیری از عود گل‌مژه کمک کند.
 • در صورت بروز گل‌مژه‌های مکرر، حتما به چشم‌پزشک مراجعه کنید.
 • گاهی اوقات بیماری‌های چشمی دیگر مثل بلفاریت (التهاب لبه پلک) یا مشکلات غدد ترشح‌کننده چربی باعث بروز گل‌مژه مکرر می‌شود که تشخیص و درمان این بیماری‌ها توسط چشم‌پزشک، باعث جلوگیری از عود گل‌مژه می‌شود، به علاوه گاهی اوقات بعضی از بیماری‌های جدی پلک‌ها (مثلا تومورها) ممکن است به صورت گل‌مژه‌های مکرر تظاهر کند که در این موارد معاینه توسط چشم‌پزشک راهگشاست.
 • هرگز سعی نکنید گل‌مژه را بترکانید یا به زور تخلیه کنید، این کار می‌تواند باعث گسترش عفونت به بافت‌های مجاور یا حتی ورود عفونت به مغز شود.
 • اگر پس از چند روز گل‌مژه بهبود پیدا نکرد حتما به چشم پزشک مراجعه کنید. چشم‌پزشک می‌تواند در صورت لزوم با یک جراحی کوچک گل‌مژه را تخلیه کند. تخلیه گل‌مژه با بی‌حسی موضعی با استفاده از قطره بی‌حس‌کننده انجام و گل‌مژه از سمت پشت پلک تخلیه می‌شود.
 • در گل‌مژه‌های معمولی، استفاده از قطره‌های آنتی‌بیوتیک یا آنتی‌بیوتیک خوراکی فایده‌ای ندارد، اما در بچه‌های کوچک یا افرادی که گل‌مژه‌های شدید و ملتهب دارند ممکن است لازم باشد با نظر چشم‌پزشک آنتی‌بیوتیک خوراکی برای جلوگیری از گسترش عفونت به بقیه پلک و قسمت‌های مجاور استفاده شود.

روش‌های درمان خانگی گل مژه چیست؟

درمان‌های خانگی دیگری برای رفع بیماری گل‌مژه وجود دارد که بسیار ساده و در دسترس است.

چای کیسه‌ای

چای کیسه‌ای در درمان گل‌مژه بسیار موثر است، به این طریق که چای کیسه‌ای گرم را در محل گل‌مژه قرار دهید تا زمانی که چای کیسه‌ای خنک شود.

این کار هم درد را کاهش می‌دهد و هم تورم را.

گل مژه

تخم گشنیز

مقداری تخم گشنیز در آب جوش بریزید، سپس از آب آن برای شست وشوی چشم استفاده کنید.

چند بار در روز این کار را انجام دهید.

روغن کرچک

روغن کرچک به درمان گل‌مژه بسیار کمک می‌کند. چند قطره از روغن کرچک روی منطقه آسیب‌دیده بزنید و به آرامی مالش دهید.چند دقیقه بعد با آب ولرم بشویید.

این کار را چند بار در روز تکرار کنید.

گل مژه

آب سیر

آب سیر دارای خواص ضدباکتری است که به درمان گل‌مژه کمک می‌کند، ولی مراقب باشید که به چشم وارد نشود و پس از استفاده چشم را با آب ولرم بشویید.

این کار هم درد و هم تورم را کاهش می‌دهد.

به امید فردایی روشن

منابع: روزنامه خراسان

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *