حسن تهرانی مقدم ، یعنی خودباوری، خواستن و توانستن

حسن تهرانی مقدم

شهید حسن تهرانی مقدم یکی از فرماندهان تأثیر گذار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که به همه ما نشان داد، خواستن توانستن است و ایرانی میتواند به برترین قله ها برسد، حتی اگر او را تحریم کنند و به او اطلاعات و تجهیزات ندهند. پدر موشکی ایران نشان داد که تلاش، همت و ایمان میتواند تمام مرزها و سدها را پشت سر بگذارد. ما در مطالب قبل با زندگی نامه مریم میرزا خانی، مصطفی احمدی روشن و … آشنا شدیم در ادامه زندگینامه این بزرگ مرد را بررسی میکنیم.

زندگی نامه حسن تهرانی مقدم

وی در ششم آبان ماه سال ۱۳۳۸ در محله سرچشمه شهر تهران متولد شد. او به دلیل شرایط کاری و شغل پدرش (محمود تهراني مقدم)، كه به پيشه خياطي مشغول بود، به محله شكوفه نقل مکان کرد و پس از مدتی به محله بهارستان رفت و مقاطع ابتدايي و دبيرستان را در همين مناطق گذراند.

حسن تهرانی مقدم

حسن تهرانی مقدم ، آن روزها در مسجد زينب كبرا (سلام الله علیها) سرچشمه، تحت نظر آيت‌الله سيدعلي لواساني، امام جماعت مسجد،‌ تعليمات ديني و مقدمات آشنايي با اسلام را آموخت و به همراه برادرانش در گروه سرود مسجد شروع به فعاليت كرد، تا اینجا که این گروه سرود در مراسم استقبال از امام(ره) به اجراي برنامه پرداخت.

دوران تحصیل حسن تهرانی مقدم

وی پس از پايان دوره تحصيلات متوسطه، در رشته صنايع (برش قطعات صنعتي) در مقطع فوق ديپلم مدرسه عالي تكنيكيوم نفيسي پذيرفته شد. حسن تهرانی مقدم در دو مقطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی مشغول به تحصیل شد. وی درمرحله نخست در سال ۱۳۶۹ مقطع کاردانی و سپس در سال ۱۳۷۴ در دوره کارشناسی مهندسی ریخته‌گری در این دانشگاه دانش‌آموخته شد.

حسن تهرانی مقدم

فعالیت های حسن تهرانی مقدم

حسن تهرانی‌ مقدم از بنیانگذاران اصلی صنایع موشکی جمهوری اسلامی ایران و بنیانگذار توپخانه و موشکی سپاه در دوران جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس بود و همچنین مسئول سازمان خودکفایی و تحقیقات صنعتی سپاه پاسداران.

وی که در اولین روزهای تشکیل سپاه پاسداران به عضویت آن درآمده بود، در دوران جنگ تحمیلی نخستین فرمانده توپخانه سپاه بود و پس از آن توپخانه را به حسن شفیع‌زاده سپرد و خود به یگان موشکی سپاه رفت و مسئولیت یگان موشکی را برعهده گرفت.

بعد از عمليات ثامن‌الائمه، از جمله غنائم به دست آمده از عراق، يك آتشبار توپخانه ۱۵۵ ميليمتري كششي بود. که بلافاصله تعمير و در همان منطقه، عليه دشمن به كار گرفته شد. سه ماه بعد در عمليات فتح بستان، گردان توپخانه ۱۳۰ ميليمتري و يك آتشبار ۱۰۵ ميليمتري پرتغالي ارتش عراق به غنيمت گرفته شد.  اين دو اتفاق، مبدا شكل‌گيري توپخانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي است.

حسن تهرانی مقدم

ساخت چند موشک در واحد موشکی سپاه تحت مدیریت او انجام شد و بدین خاطر برخی از همکارانش به او لقب پدر موشکی ایران دادند پس از انتصاب وی به عنوان فرمانده موشكي نيروي هوايي سپاه درشهريور ماه ۱۳۶۴، تلاش برای استقلال در صنعت موشکی ایران شروع شد و در سال ۱۳۶۶ دستيابي به “نازعات” اولين موشك ايراني شکل گرفت.

شهادت حسن تهرانی مقدم

سردار شهید حسن تهرانی مقدم تا روز آخر عمر نیز به عنوان مسئول سازمان خودکفایی و تحقیقات صنعتی سپاه پاسداران در ایجاد یک توان علمی و دانشی پایه و زیر بنایی مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود و در روز شهادتش در پادگان امیرالمومنین(ع) شهرستان ملارد در حالی که برای آزمایش موشکی، آماده می‌شد، بر اثر انفجار، به یاران شهیدش (احمد کاظمی، حسن شفیع زاده، حسن غازی،‌غلامرضا یزدانی، علیرضا ناهیدی، مصطفی تقی‌خواه و …) پیوست. روحش یاد و یادش گرامی.

منابع: ویکی پدیا باشگاه خبرنگاران جوان فردا نیوز

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *