علائم بیماری ام پی اس چیست ؟

ام پی اس

بیماری ام پی اس از نوع بیماریهای ژنتیکی – متابولیکی است که با توجه به عدم شیوع بالای آن در دنیا، جزء بیماریهای نادر محسوب شده است. این بیماری در ایران به دلیل شرایط اجتماعی و فرهنگی خاص نسبت به دیگر کشورها، مبتلایان زیادی دارد.

ام پی اس چیست ؟

این بیماری به دلیل جهش در یک ژن رخ می دهد ، که آن ژن مسئول تولید یک آنزیم یا پروتئین است. این آنزیم‌ها درون سلول وظیفه شکستن و تجزیه مولکول‌های درشتی را دارند که به آنها موکو پلی ساکارید می‌گویند. همچنین تجزیه نشدن این مولکول‌ها سبب انباشته شدن آن‌ها در درون سلول شده و به تدریج سبب تخریب و مرگ سلولی در اقشار مختلف می‌شود.لازم به ذکر است که بیماری ام پی اس یک بیماری پیش رونده است ولی می‌توان با تشخیص زود‌رس از برخی از علائم آن جلوگیری کرد.

ام پی اس

علائم اصلی بیماری ام پی اس چیست ؟

علائم این بیماری در زمان تولد بروز نمی‌یابد و معمولا نشانه‌های آن چند ماه پس از تولد نمایان می‌شود و همچنین کودکی که چند ماه رشد و تکامل طبیعی داشته و با عناوین مختلف ازجمله راه رفتن, نشستن و یا طرز صحبت کردن با اطرافیان خود توانسته است ارتباط برقرار کند، پس از بروز این بیماری تمام آموخته های خود را فراموش می کند. از علائم مهم این بیماری میتوان به موارد زیر اشاره داشت :

  • تغییر چهره
  • ایجاد خشونت
  • بزرگ شدن زبان
  • ایجاد مشکلات تنفسی
  • کدورت قرنیه چشم
  • از بین رفتن شنوایی
  • در نهایت سفت و خشک شدن مفاصل

 

ام پی اس

 

راهکار های درمان بیماری ام پی اس چیست ؟

تا چندی قبل در مورد درمان این بیماری راهکاری وجود نداشت، اما امروزه با تولید آنزیم ها به روش های مهندسی ژنتیک برای بعضی از انواع ام پی اس دارو تولید شده است و همچنین طبق گفته ها از پیوند مغز استخوان و سلول های بنیادی هم برای درمان استفاده می شود.

در آخر توصیه میشود به تمام زوج های جوان لطفا حتما به مشاوره های قبل از بارداری مراجعه فرمایند.

به امید فردایی روشن.

منابع : ویکی پدیا  / سخنان پزشکان

Kail

مسير موفقيت با محل هاى توقف کننده وسوسه انگيز بسيارى نقطه گذارى شده، متوقف نشو | تلاش، انگیزه و هدف گذاری می تواند انسان را به هر نقطه ای برساند،
به امید فردایی روشن 🙂

میتوانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *